Soczewki specjalistyczne
Specjalistyczne soczewki kontaktowe stosuje się do korekcji bardziej skomplikowanych wad wzroku, takich jak: duży astygmatyzm, wysoka nadwzroczność lub krótkowzroczność, lub w przypadku nieregularności rogówki albo w jej schorzeniach (m.in. stożka rogówki). Tworzy się je indywidualnie na zamówienie, biorąc pod uwagę szczegółowy pomiar oczu. Wybór odpowiednich soczewek musi zostać poprzedzony zatem wizytą konsultacyjną u specjalisty. Tę metodę wykorzystuje się najczęściej w przypadku, kiedy popularne rozwiązania nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Warto podkreślić, że do produkcji tego typu soczewek wykorzystuje się nowoczesne materiały, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu. Dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji uznawane są za najbezpieczniejsze i najzdrowsze rozwiązanie dla oczu.
Stożek rogówki – leczenie
Leczenie stożka rogówki jest procesem – schorzenia nie daje się całkowicie wyleczyć, ale pozwala na zatrzymanie zmiany i poprawienie widzenia. Najczęściej pacjentom z wcześnie wykrytą chorobą stożka rogówki udaje się utrzymać ostrość wzroku. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jakie czynniki powodują stożek rogówki, jednak z pewnością przyczyny mają podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Choroba towarzyszy pacjentom borykającym się z alergicznym zapaleniem spojówek, zmianami barwnikowymi siatkówki z AZS (atopowe zapalenie skóry).
Czynniki, które powinny sprowokować pacjentów do rozpoczęcia leczenia w kierunku stożka rogówki to przede wszystkim:
- przewlekłe zmęczenie, zaczerwienie, swędzenie oka;
- nadwrażliwość na światło i łzawienie oczu;
- zniekształcenia obrazu, poświata, podwójne widzenie;
- narastający astygmatyzm i krótkowzroczność;
- stale pogarszający się wzrok i niemożliwość dobrania odpowiednich soczewek.
W celu zdiagnozowania stożka rogówki i rozpoczęcia leczenia wykonać należy badanie tomografii rogówki, które pozwala na rozpoznanie choroby już w początkowym etapie. Najczęściej szybko po postawieniu diagnozy, pacjenci zostają poddani zabiegowi CXL, czyli Cross-linkingu, który utwardza strukturę rogówki i zatrzymuje rozwój stożka. Leczenie stożka rogówki skupia się na usunięciu wierzchniego nabłonka rogówki i nasączeniu jej ryboflawiną, czyli witaminą B2. Zabieg kończy specjalistyczne naświetlenie i utwardzenie rogówki promieniowaniem UV. Chociaż zabieg jest krótki (trwa do pół godziny), efekty przynosi dopiero po pewnym czasie – kiedy rogówka nabierze sprężystości przez wzmocnienie włókien kolagenowych.
Soczewki hybrydowe czy twarde - które wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka typów soczewek specjalistycznych. Służą do korekcji tych samych wad, lecz różnią się pod kilkoma istotnymi aspektami. W ofercie naszego salonu znajdziesz m.in.:
- soczewki RGP - sztywne gazoprzepuszczalne;
- soczewki hybrydowe – twarde centrum zapewniające stabilną optykę i miękki płaszcz zapewniający komfort jak przy zwykłych soczewkach.
Twarde soczewki RGP są przeznaczone dla osób chorujących na stożek rogówki oraz borykających się z wysokim i nieregularnym astygmatyzmem. Korygują wady wzroku w szerszym zakresie niż soczewki miękkie. Dodatkowo ich zaletą jest wysoka odporność na wysychanie, przyjmowanie osadów czy działanie bakterii. Okres wymiany soczewek twardych wynosi od roku do dwóch lat.
Natomiast soczewki hybrydowe w części centralnej zostały wykonane z gazoprzepuszczalnego materiału. To właśnie ona pełni funkcję optyczną. Z kolei miękka silikonowo-hydrożelowa część obwodowa stabilizuje soczewkę, zwiększając komfort noszenia na co dzień. Czas wymiany wynosi 6 miesięcy.
Zalety soczewek hybrydowych
Soczewki hybrydowe to nowoczesne rozwiązanie łączące w sobie zalety klasycznych sztywnych soczewek rogówkowych (RGP) i soczewek miękkich. Dzięki temu mogą zapewnić doskonałe parametry widzenia i możliwość korekcji anomalii optycznych oka. Sztywne centrum gwarantuję bardzo dobrą jakość widzenia, nowoczesny materiał zapewnia dostęp tlenu do oka, a dodatkowo mogą mieć wbudowany filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki hybrydowe ze względu na miękki kołnierz są niezwykle komfortowe dla użytkowników. Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza osobom, które dotychczas nie mogły korzystać z soczewek miękkich ani RGP, a także pracującym w zapylonym środowisku.