okulary do komputera
   Noszenie okularów z antyrefleksem zawsze ma sens pod warunkiem, że zakładamy je siadając przy komputerze a nie dopiero po kilku godzinach, gdy zaczynają nas boleć oczy. Podczas pracy przy komputerze monitory ekranowe emitują niekorzystne promieniowanie. Obecnie stosowane powszechnie typu LCD mają znacznie mniejszy skutek jednak na użytkowników komputerów czekają inne zagrożenia, takie jak uciążlliwy po kilku godzinach pracy blask monitora, sztuczne oświetlenie otoczenia oraz praca wzrokowa skupiona na stałej odległości obszarów bliskich i pośrednich.

    Ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, tak aby górna krawędź monitora była nieco poniżej linii wzroku = patrząc w dół częściej mrugamy przez co oko mniej się męczy. Należy również zadbać o to, by na monitorze było możliwie jak najmniej odblasków. Pracując w ciemnym otoczeniu pamiętajmy o zwykłej lampce, która zmniejsza kontrast pomiędzy monitorem a otoczeniem - to bardzo  pomaga naszym oczom. Raz na jakiś czas, co 20-30 min. warto jest przez chwilę oderwać wzrok od monitora i spojrzeć w dal. Warto jest stosować krople nawilżające, które dodatkowo nawilżają oczy - suche oko to źródło większości problemów związanych z pracą przy komputerze.

    Użytkownik okularów
powinien zdawać sobię sprawę, że filtr antyrefleks jest nieoceniony podczas pracy przy komputerze, powoduje on likwidację odbić, odblasków zwanych także duszkami przez co obraz jest ostry i przejrzysty a nasz organizm (oczy i mózg) bardziej wypoczęty. Na rynku optycznym  dostępne są różne typy powłok antyrefleksyjnych, należy zdać sobie sprawę, że od jakości tych powłok zależy Twój komfort użytkowania okularów. Dlatego o ile to możliwe nie warto oszczędzać na włąsnych oczach.
    Odrębny temat okularów do pracy przy komputerze ma związek z presbiopią, jest to naturalny stan jaki odczuwają wszyscy ludzie wchodzący w wiek średni. Oznaką jest kłopot z ostrością wzroku w bliskich odległościach. Zwykłe okulary do czytania czy do użytku codziennego nie sprawdzają się przy skierowaniu wzroku na monitor komputera, na którym obraz jest rozmyty.
okulary do czytania, okulary do komputera

okulary do czytania
okulary do czytania, okulary do komputera

okulary tzw. biurowe
okulary do czytania, okulary do komputera, progresywne

okulary progresywne
> okulary do czytania - zapewniają ostrość wzroku na odległość 30-40cm, ponieważ jest to naturlana odległość w jakiej powinno się czytać tekst, niestety nie zapewniają ostrości w odległościach 60-80 w jakich przeważnie ustawiamy monitory.

> tzw. biurówki
-
posiadają zmienną ogniskową dzięki czemu możemy widzieć na różne odległości, w zależności od ich konstrukcji od 1,5 m do nawet 4 metrów; cechuje je bardzo szerokie pole widzenia, minusem jest brak możliwości używania ich jak okularów progresywnych czyli na zewnątrz ze względu na brak ostrości do obiektów dalekich.

> okulary progresywne - zapewniają ostre widzenie na każdą odległość, jednak ich konstrukcja (szczególnie tych tańszych soczewek starszej generacji) ma ograniczone szerokości pola widzenia w obszarach bliskich i pośrednich, dlatego dłuższa praca w okularach progresywnych przy komputerze staje się uciążliwa.